Svjetski dan svjesnosti o hereditarnom angioedemu

Svjetski dan svjesnosti o hereditarnom angioedemu (HAE Day) obilježava se 16. svibnja s ciljem podizanja svijesti o ovoj rijetkoj, nasljednoj bolesti. Cilj je potaknuti pravovremenu dijagnozu, bolje liječenje i podršku oboljelima.
Nasljedni angioedem (HAE) je rijedak genetski poremećaj koji uzrokuje ponavljajuće epizode oticanja (angioedema) u različitim dijelovima tijela, uključujući lice, ruke, stopala i gastrointestinalni trakt. Obično se nasljeđuje autosomno dominantno.
Stanje je posljedica nedostatka ili disfunkcije proteina C1 inhibitora (C1-INH). Većina slučajeva je posljedica mutacija u genu SERPING1, što dovodi do tipa I (nedostatni C1-INH) ili tipa II (disfunkcionalni C1-INH) HAE. Treći tip, tip III, uključuje normalne razine C1-INH, ali je povezan s mutacijama u genu F12, koji kodira koagulacijski faktor XII.
Simptomi često počinju u djetinjstvu ili adolescenciji. Mogu uključivati oticanje ekstremiteta, lica, grla ili trbuha. Napadi mogu izazvati i jaku bol u trbuhu, mučninu, povraćanje i proljev. Oticanje dišnih puteva može biti opasno po život zbog opasnosti od gušenja. Napadi mogu biti potaknuti čimbenicima kao što su trauma, stres, infekcije ili hormonske promjene, ali se mogu pojaviti i spontano.
Dijagnoza se potvrđuje krvnim pretragama kojima se mjere razine i funkcija C1-INH, kao i genetskim testiranjem. Genetsko savjetovanje preporučuje se osobama s obiteljskom poviješću HAE.
Strategije liječenja uključuju:
- dugotrajnu profilaksu za sprječavanje napada
- kratkoročnu profilaksu koja se primjenjuje prije izlaganja poznatim okidačima
- akutno liječenje tijekom napada.
Profilaktičke terapije mogu uključivati lijekove poput koncentrata C1-INH, antagonista bradikininskih receptora ili androgena. Akutni napadaji se liječe specifičnim terapijama kao što je nadomjestak C1-INH, inhibitori kalikreina ili antagonisti receptora bradikinina.
U napadima HAE antihistaminici, kortikosteroidi i adrenalin su neučinkoviti, za razliku od liječenja alergijske reakcije.

U Republici Hrvatskoj djeluje Udruga oboljelih od HAE Hrvatska. Udruga se zalaže za podizanje svijesti o HAE-u, organizira edukativne radionice, okupljanja oboljelih i njihovih obitelji te surađuje s liječnicima i zdravstvenim ustanovama. HAE Hrvatska aktivno surađuje s međunarodnom organizacijom HAE International (HAEi) i član je te globalne mreže pacijenata.
Kontakti: predsjednica udruge – Mihaela Šogorić
e-mail: mihaela.sogoric@gmail.com
mob.: +385992153883
web: https://haecroatia.haei.org/

Ovaj sadržaj je izrađen uz financijsku podršku Ministarstva zdravstva. Sadržaj ovoga dokumenta u isključivoj je odgovornosti Hrvatskog saveza za rijetke bolesti i ni pod kojim se uvjetima ne može smatrati kao odraz stajališta Ministarstva zdravstva.
Related Posts
Odgovori Otkaži odgovor
Kategorije
Zadnje objave
- Dan svjesnosti o sindromu Lamb-Shaffer
- Mjesec svjesnosti o rijetkim dijagnozama – miastenija gravis, Loeys- Dietz sindrom, Battenova bolest, bolesti motornog neurona, Dravet sindrom, fenilketonurija, sklerodermija, artrogripoza
- Mjesec podizanja svijesti o miasteniji gravis i Europski dan svjesnosti o miasteniji gravis
- Svjetski dan svjesnosti o neurofibromatozama
- Svjetski dan svjesnosti o hereditarnom angioedemu