Dugotrajne bolesti iscrpljuju psihološke kapacitete oboljelih, utječu na njihove bliže članove obitelji i okolinu te nerijetko sa sobom donose osjećaj izolacije i usamljenosti, tugu, strah, ljutnju, zabrinutost zbog budućnosti, narušenu sliku o sebi i sram što može utjecati na sniženo raspoloženje, zaodovoljstvo vlastitim životom i samopoštovanje te posljedično na razvoj anksioznosti i depresije.

U Resursnom centru za rijetke bolesti psiholog pruža psihosocijalnu podršku oboljelima od rijetkih bolesti, članovima njihovih obitelji i roditeljima djece oboljele od rijetkih bolesti, putem individualnog i grupnog psihološkog savjetovanja koje se može provoditi uživo, telefonski i putem Zooma. Najčešće teme psihološkog savjetovanja su pomoć u nošenju s dijagnozom, roditeljsko i bračno savjetovanje, zdravstvena anksioznost te rad na anksioznim i depresivnim simptomima a može se raditi i na drugim temama koje su osobi važne.

Psihologinja također provodi psihoedukativne radionice za članove, kao i edukacije, grupne i individualne projektne aktivnosti.

Psihologinju možete kontaktirati na broj telefona 099/659-6275 ponedjeljkom, srijedom i petkom od 9 do 13 sati te utorkom i četvrtkom od 12 do 16 sati ili putem e-maila na psiholog.hsrb@gmail.com .

Psihosocijalna podrška može biti ključna za rješavanje osobnih problema i kriza, unaprjeđenje vlastitih sposobnosti nošenja s problemima koje rijetka bolest donosi te u poboljšanju kvalitete života općenito, stoga ne oklijevajte potražiti podršku.

Program je sufinanciran sredstvima Grada Zagreba, Ured za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom.